Sağlık

2 Yıl Sonrasında Ortaya Çıkan Büyük Çekince

Koronavirüs geçirenleri yakından ilgilendiren bir araştırma yayımlandı. Araştırmaya göre koronavirüs geçirenlerde şuur bulanıklığı, demans ve epilepsi 2 yıl sonrasında daha sık görülüyor.

Oxford Üniversitesi tarafınca meydana getirilen yeni bir araştırmaya gore koronavirüsün niçin olduğu Covid-19 hastalığına yakalananlarda, hastalıktan 2 yıl sonrasında şuur bulanıklığı, demans ve epilepsi, öteki solunum yolu hastalıklarını geçirenlere gore daha yaygın görülüyor. …

Koronavirüs geçirenleri yakından ilgilendiren bir araştırma yayımlandı. Araştırmaya göre koronavirüs geçirenlerde şuur bulanıklığı, demans ve epilepsi 2 yıl sonrasında daha sık görülüyor.

Oxford Üniversitesi tarafınca meydana getirilen yeni bir araştırmaya gore koronavirüsün niçin olduğu Covid-19 hastalığına yakalananlarda, hastalıktan 2 yıl sonrasında şuur bulanıklığı, demans ve epilepsi, öteki solunum yolu hastalıklarını geçirenlere gore daha yaygın görülüyor.

İki Yıl Sonrasında 14 Değişik Hastalığın Görülme Riskleri İncelendi

Araştırma kapsamında çoğunluğu ABD Birleşik Devletleri’nde (ABD) olmak suretiyle 1 milyon 250 bin kişide, Covid geçirdikten iki yıl sonrasında 14 değişik hastalığın görülme riskleri incelendi. Hemen sonra bu sonuçlar, iki yıl ilkin değişik bir solunum yolu enfeksiyonu geçiren 1,25 milyon kişinin sonuçlarıyla kıyaslandı.

Covid olan grupta, aşağıdaki vakaların görülme sıklığı daha çok:

  • 65 yaş üstü yetişkinlerde demans, nüzul ve şuur bulanıklığı
  • 18-64 yaş arası yetişkinlerde şuur bulanıklığı
  • Genel görülme riski düşük olmasına karşın çocuklarda epilepsi ve psikotik bozukluklar.

Mesela; başka bir solunum yolu enfeksiyonu geçiren evlatların 2 yıl sonrasında epilepsi geliştirme riski 10 binde 130’ken, Covid sonrası bu olasılık 10 binde 260’a terfi etti. Evlatların psikotik bir bozukluk geliştirme riskleri de Covid’den sonrasında 10 binde 18’e terfi etti sadece ender görülen bir risk olarak kaldı.

Bazı rahatsızlıklarınsa Covid’den iki yıl sonrasında görülme sıklığı azaldı. Bunlar içinde çocuklarda ve yetişkinlerde anksiyete ve depresyon yetişkinlerde ise psikotik bozukluklar içeriyor.

‘Uzun Covid’ Olarak Tanımlanmıyor

Araştırma, yetişkinlerde artan depresyon ve anksiyete riskinin iki aydan azca sürede normale döndüğünü de buldu. Oxford Üniversitsi Psikiyatri Departmanı’ndan araştırma ekibinden Prof. Paul Harrison,  Covid’den 2 yıl sonrasında bile demans ve hastalık nöbetleri şeklinde hastalıkların daha sık gözlemleniyor olmasını “kaygı verici” olarak nitelendirdi. Sadece anksiyete ve depresyonun Covid’den sonrasında çocuklarda görülmezken yetişkinlerde “kısa süreli” olmasını ” iyi haber” olarak yorumladı.

Sayıların Göz Ardı Edilmesi Zor

Araştırmacılar, sayıların “göz ardı edilmesi zor” olsa da bir yıkım uyarısı olmadığını söylüyor. Sadece bazı vakaların tıbbi müdahaleye gereksinim duyabileceğini ve bunun sıhhat hizmetleri üstündeki baskıyı artırabileceğini de ekliyorlar. Lancet Psychiatry dergisinde piyasaya sürülen emek harcama için araştırmacılar hastalık geçiren kişileri iki yıl süresince tek tek seyretmek yerine enfeksiyondan iki yıl sonrasında yeni tanı konan kişilerin sayısını incelediler. Bunun yanında, teşhisten sonrasında her bir vakanın ne kadar şiddetli olduğuna yada ne kadar sürdüğüne bakılmadı. Bunlar Covid ya da öteki enfeksiyonlarla karşılaştırılmadı.

Omicron Benzer Beyin Ve Akıl Sağlığı Risklerine Yol Açıyor

Araştırmacılar, şuur bulanıklığı olarak malum bellek ve konsantrasyon sorunlarının tipik bir semptom olduğu “uzun Covid” tanımlanmasını kullanmayı tercih etmediler. Son araştırmalar, geçen kış yayılmaya süregelen koronavirüsün Omicron varyantının, önceki varyantlara gore uzun soluklu Covid semptomlarına niçin olma olasılığının daha düşük bulunduğunu bulmuştu.

Oxford Üniversitesi’nin araştırmasında ise genel olarak Delta varyantından daha hafifçe geçmesine karşın, Omicron’un benzer beyin ve akıl sağlığı risklerine yol açmış olduğu tespit edildi.

‘Koronavirüsten Ziyade Yaşadığımız Distopya İle Bağlantılı Olabilir’

Araştırmanın sınırı olan görülen yönleri de var. Bunlardan ilki, bazı uzmanların kanda mikro pıhtıların gelişmesiyle açıklanabileceğini söylese de, Covid’in beyin ve zihinsel sıhhat bozukluklarına iyi mi niçin olabileceğinin hemen hemen bilinmemesi. Araştırma bu probleminin yanıtını incelemiyor. Araştırma ekibine dahil olmayan University College London’dan Dr Jonathan Rogers ve Prof Glyn Lewis, çalışmanın “bilhassa araştırılması ihtiyaç duyulan bazı klinik neticeleri” vurguladığını sadece bulguların doğrulanabilmesi için daha çok çalışmaya gereksinim bulunduğunu belirtiyor.

Cambridge Üniversitesi’nden Prof David Menon, Covid sebebiyle hastanede kalmanın tesirinin “20 senelik yaşlanmaya (50 ile 70 arası) eşit” bulunduğunu söylemiş oldu. Covid-19 nasıl ortaya çıktı? Bilgi Wuhan’dan geldi

Rgaşa Ve Distopya İle İlgili Olma İhtimali Daha Yüksek

Liverpool Tropikal Tıp Okulu’nda fahri profesör olan Paul Garner, Covid pandemisinin insanların hayatlarını oldukca değişik yönlerden değiştirdiğini söylemiş oldu. Prof. Garner, demans ve psikozdaki artışların “virüsün direkt bir tesiri olmaktan ziyade, yaşadığımız toplumsal kargaşa ve distopya ile ilgili olma ihtimalinin daha yüksek bulunduğunu” söylemiş oldu.

Merhaba, ben Mehmet! Bilim blogumda hem yönetici hem de yazar olarak görev yapmaktayım. Bilimin ve keşiflerin dünyasına olan ilgim beni bu yolda ilerlemeye yönlendirdi ve şimdi bu tutkumu paylaşmanın heyecanını yaşıyorum. Benimle birlikte bu bilim…

Tepkiniz nedir?

İlgili Mesajlar

1 of 4

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir