Sağlık

Emzirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Beklenen günün gelip bebeğinizi kucağınıza aldığınızda, yavrunuz ile ilk duygusal bağa katkısı olan emzirme işlemi, bebeğinizin sıhhatli bir gelişim devam ettirmesi açısından da önemlidir.

Bebek emzirme sonrasında rahatlar, gevşer ve kendini güvende hissettiği kollarda anası ile kuvvetli bir bağ kurar. Emzirme esnasında anne de bebeği ile geçirdiği bu dakikalarda rahat ve mutludur. 

Beklenen günün gelip bebeğinizi kucağınıza aldığınızda, yavrunuz ile ilk duygusal bağa katkısı olan emzirme işlemi, bebeğinizin sıhhatli bir gelişim devam ettirmesi açısından da önemlidir.

Bebek emzirme sonrasında rahatlar, gevşer ve kendini güvende hissettiği kollarda anası ile kuvvetli bir bağ kurar. Emzirme esnasında anne de bebeği ile geçirdiği bu dakikalarda rahat ve mutludur. Bebek kadar annenin de bu bağları hissetmeye ihtiyacı vardır. Emzirmek anne ve bebek arasındaki bağları, ten teması ile sağlanabilecek en güzel yoldur. Bununla beraber bilhassa annelik duygusunu yeni tadan anneler için emzirirken dikkat edilmesi gerekenler vardır.

Anne Sütü Niçin Önemlidir?

Anne sütü bebek için beslenme açısından ve ruhsal açıdan oldukça önemlidir. Anne sütünün muhteviyatında bebeğin ilk 6 ay süresince gereksinim duyan vitamin, yağ, demir, protein ve mineraller yer alır. Anne sütünde bulunan proteinler, bebeğinizin ilk 6 ay süresince tüm protein ihtiyacını karşılanmasına yeterlidir. Yağ oranı yüksek olan anne sütü, bebeğin doymasına yarayan kaloriyi içermektedir.

Anne sütü, lipitler (doymuş ve doymamış yağ asidi) bakımından varlıklı olup bebeğinizin sinir sistemi gelişimini destekleyen galaktolipitler bakımından da mühim bir gıda deposudur. İçeriğinde bulunan karbonhidratlar ile kalsiyum emilimini sağlar. Anne sütü bununla beraber yağda ve suda eriyen tüm vitaminleri ve en önemlisi K ve D vitaminlerini de bulundurur. Hem de bebeğin bağışıklık sistemini, sindirim sistemini, beyin gelişimini, üst solunum sistemini, gelişme ve gelişimini destek sunar. Bebeğinizi aşırı kiloluluk riskinden de korur.

Yenidoğan Emzirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

Emzirme esnasında anne ve bebek için geçirilen dönemin her manada doyurucu olabilmesi için yenidoğan emzirirken dikkat edilmesi gerekenler bulunmaktadır.

Emzirmeye başlamadan ilkin annenin mikroplardan arınmak için ellerini yıkaması ve göğsünü, meme başını ve çevresini temiz ılık su ile temizlemesi önemlidir.

Kendinizi rahat hissettiğiniz bir yerde sırtınıza destek alarak emzirme pozisyonuna geçebilir ve isterseniz ayaklarınızı uzatabileceğiniz ya da yüksekte tutabileceğiniz bir destek alabilirsiniz.

Bebeğinizi emzireceğiniz kolunuzun altına bir yastık desteği almalı ve bebeğinizin yüzü ve bedenini size bakacak şekilde tutmalısınız.

Bebeğinizi tuttuğunuz kolunuzu, bebeğinizin başı iç kısma gelecek şekilde bebeğinizi kalça ve bacaklarını kavramalısınız.

Emzirme anında sağlanan ten temasını, göz teması kurarak destekleyebilirsiniz.

Bebeğinizin emmeye hazır olması için başparmak ve işaret parmağı ile kavranan meme ucunu bebeğinizin dudaklarına değdirerek onu uyarmalı, baş parmak üstte öteki parmaklar altta göğsü kavrayarak emzirme pozisyonu almalısınız.

Meme ucu ve göğsün çevresindeki kahverengi kısmı bebeğinizin ağzına yerleştirilip onun çenesi ile göğsünüz içinde boşluk bırakmamaya itina izah edebilirsiniz.

Bebeği doğru şekilde meme ucunu değil kahverengi bölge ile emmeye başlatmak önemlidir. Yalnız meme ucunu tutan bebek, memede acı hissedilmesine ve meme ucunda çatlakların oluşmasına niçin olabilir.

Annesinin memesini doğru şekilde kavrayamayan bebek, memede olan sütün tamamının gelmesini sağlayamayabilir.

Doğru şekilde yerleştirilemeyen meme, bebeğin ağzından meme ucu çekilerek değil minik parmakla bebeğin damağına yavaşça dokunarak çıkarılmalıdır. Ondan sonra bebek doğru şekilde yeniden emmeye hazırlamalıdır.

Emzirme işleminden sonrasında bebeğinizin kendi isteği ile memeden ayrılmasını bekleyebilirsiniz.

Bebeğinizin tam anlamıyla doyduğundan memeyi kendi bırakacağını unutmamanız önemlidir.

Emzirirken Dikkat Edilmesi Ihtiyaç duyulan Yiyecekler Nedir?

Anneler için keyifli ve bebekleriyle birebir iletişime geçtikleri emzirme sürecinin beslenme ile desteklenmesi önemlidir. Tüketilen yiyeceklerin ne oranda ve ne sıklıkta, hangilerinin iyi mi tüketildiğine dikkat etmek gerekmektedir.

Emzirme döneminde anne kendi beslenmesine itina göstererek bebeğin beslenmesine katkı elde etmiş olur. Bu zamanda işlenmiş gıdalardan ve katkı maddesi içeren ürünleri tüketmemeye itina göstermeniz önemlidir. Emziren anneler 3 ana öğün 3 ara öğün günde 6 öğün beslenmelidir. Temel gıda gruplarından süt ve süt ürünleri, tahıllar, yumurta, sebze, meyve ve et tüketimi dengeli bir beslenme için mühim besinler olarak sofranızda bulunmalıdır. Bu sayede sütünüzün gıda kıymeti de bir o denli dengeli olacaktır.

Omega-3 açısından varlıklı bir gıda deposu olan balığı haftada iki kez tüketmeniz, sütünüzün gıda değerine katkısı açısından önemlidir. Protein ve kalsiyum ihtiyacınız için günde minimum bir porsiyon süt, yoğurt, peynir, ayran ve kefir tüketmeye itina göstermelisiniz. Gene protein ihtiyacınız için yumurta, et, tavuk ve hindi eti de tüketmelisiniz. Kuru baklagiller de protein deposudur. Bu yüzden beslenmeniz de yer vermeye itina izah edebilirsiniz. Gaz ve şişkinlik yapmaması için yemeklerinize kimyon ekleyebilirsiniz. Tahılların tüketiminde ihtiyacınız olandan fazlasını tüketmemeye dikkat etmeniz gerekir.

Yemeklerinizde kullandığınız iyotlu tuz naturel yollarla karşılanamaz. Bebeğinizin gereksinim duyan iyot anne sütünden bebeğinize geçerek iyot ihtiyacını karşılar. Tatlı ihtiyacınızda aşırıya kaçmamaya dikkat etmelisiniz. Sütlü tatlılar ve kuru meyvelerden tatlı ihtiyacınız olan şeyi karşılayabilirsiniz. İçeriğinde likopen ve antosiyanin bulunan kırmızı renkli meyve ve sebzeleri daha çok tüketebilirsiniz. Tüm bu beslenme önerilerinin yanı sıra D vitamini almanız da önemlidir. Tüketilen besinlerde bulunmayan D vitamini için günde minimum 15 dakika güneşe çıkarak hem sizin hem yavrunuz için lüzumlu olan D vitaminini alabilirsiniz. Emzirme sürecinde anne sigara ve alkol tüketiminden ne olursa olsun uzak durmalıdır.

Emzirirken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan yiyecekler olduğu benzer biçimde sıvı alımı da önemlidir. Emziren annenin düzgüsel dönemde tükettiği su miktarından daha çok su tüketmesi gerekmektedir. Bu yüzden günde 2 litre su içebilirsiniz. Bolca oranda sıvı tüketimi anne sütünün artmasına destek sağlar. Sıvı alımını yalnız su ile değil meyve suları, komposto ve nebat çayları ile de alabilirsiniz. Hazır meyve suları, ve gazlı içeceklerden bu süreçte uzak durmanızda yarar vardır. Nebat çaylarından rezene ve papatya çayı rahatlamamıza destek olduğu benzer biçimde sütün artmasına da destek sağlar. Gün içinde şekersiz nebat çayları, taze sıkılmış meyve suları ve bolca sıvı tüketimi süt verimini artırarak yavrunuz için kafi sütün olmasını elde edecektir.

Emzirmenin Önemi

Emzirmek bebek için en sıhhatli ve naturel beslenme yoludur. Mümkünse bebek minimum 12 ay emzirilmelidir. Emzirme sürecinin ilk 6 ayı bebeğe anne sütü haricinde hiçbir besin verilmemelidir. Anne sütünün sağlamış olduğu faydayı başka hiçbir gıda ve süt bebeğinize sunamamaktadır. Anne sütü devamlı hazır bir gıda deposudur ve bebek ile anne iletişiminde görevi büyüktür. Kucaklanmayı isteyen bebeğinizin bu sayede sizinle oluşturduğu bağ, ruhsal gelişimi için de önemlidir. Yavrunuz büyüse de emzirme esnasında kucaklanarak sizinle kurduğu ten temasını devam ettirir.

Bebekler doğduklarında bağırsaklarında mekonyum adında olan yapışkan kıvamlı madde ile doğarlar. Anne sütü ilk emzirme sonrası bu maddenin bebeğinizin vücudundan atılmasına yardım eder. Emzirmenin bebeğe faydalarının yanı sıra anne içinde birçok faydası vardır. Emzirme esnasında annenin vücudunda oksitosin hormonu salgılanır ve bu hormon rahim kasılmasını sağlar, açık kan damarlarını onararak doğum sonrası kanamaları azaltır. Emzirme ile annelerin meme kanseri riskinin azaldığı da bilinmektedir. Bebeğinizi emzirme ya da emzirirken dikkat edilmesi gerekenler mevzusunda problem yaşıyorsanız en yakın sıhhat kuruluşuna başvurarak destek alabilirsiniz. Böylece bebeğinizin oldukça daha sıhhatli bir halde beslenmesine destek olabilirsiniz.

Merhaba, ben Mehmet! Bilim blogumda hem yönetici hem de yazar olarak görev yapmaktayım. Bilimin ve keşiflerin dünyasına olan ilgim beni bu yolda ilerlemeye yönlendirdi ve şimdi bu tutkumu paylaşmanın heyecanını yaşıyorum. Benimle birlikte bu bilim…

Tepkiniz nedir?

İlgili Mesajlar

1 of 4

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir