Nasıl Yapılır?

Fırın Kebap Tarifi

Kuzu veya koyun etiyle yapılan kebap, özel meşe odunu fırınlarında 4-8 saat süreyle pişiriliyor. Kebabın yağıyla ıslatılmış pidelerin

Kuzu veya koyun etiyle yapılan kebap, özel meşe odunu fırınlarında 4-8 saat süreyle pişiriliyor. Kebabın yağıyla ıslatılmış pidelerin üzerine konulan et, yanında soğan ve yeşillikle servis ediliyor.

Fırın kebabı Malzemeler

  • Kuzu Eti
  • İnce Pide Ekmeği

Fırın kebabı Nasıl yapılır?

Birçok yörede çeşitli şekillerde kebaplar yapılsa da fırın kebabı denildiğinde ilk akla gelen şehir Karaman… Bu yörenin sofralarını süsleyen kebabın tarihi Selçuklular’a kadar uzanıyor. Mevlana Hazretleri’nin eserlerine bile konu olmuş fırın kebabı.

Peki, bu kadar çok tanınan ve sevilen bu yemek nasıl yapılıyor?

Bu kebap yapılırken etler büyük leğenlere alınıyor ve ardından meşe odunu kullanılan fırına sürülüyor. Pişirme süresi et cinsine göre 3 ila 5 saat arasında değişiyor. Kebabın lezzeti, doğal beslenen kuzu etinin, tuzdan başka bir şey kullanılmadan kendi yağı ve suyu ile uzun süre pişmesinden geliyor. Yani kendi içinde kıvam alıyor. Pişme süresi oldukça uzun olduğundan üç kilogram etten ortalama bir kilogram kebap çıkıyor. Bu sebeple bir tadan bir daha yemeden kendini alamıyor.

Fırın Kebabı, nisan-mayıs aylarında süt kuzusu, haziran sonunda oğlak ve eylülden itibaren de etinden yapılmaktadır.

  1. Böbrek yağları ve kan damarları temizlenen kaburga etleri, şişe takılarak fırın içerisine dik olarak sıralanır.
  2. inceden yakılıp ısıtılan fırında 3 – 3,5 saat aralığında Meşe kökü odunuyla 2 saat alev, 1 saat korda pişirilir.
  3. Pişme esnasında fırın içinde bulunan bakır sahanlardaki su buharlaştırılır ve etler hem buhar, hem alev arasında % 50 fire verir.
  4. Tuz ya da baharat kullanılmadan pişirilmektedir.
  5. Fırından çıkan kızarmış kuzu eti yöreye özgü bakır tabaklarda ince pide ekmeği üzerinde servis yapılır.
Merhaba, ben Mehmet! Bilim blogumda hem yönetici hem de yazar olarak görev yapmaktayım. Bilimin ve keşiflerin dünyasına olan ilgim beni bu yolda ilerlemeye yönlendirdi ve şimdi bu tutkumu paylaşmanın heyecanını yaşıyorum. Benimle birlikte bu bilim…

Tepkiniz nedir?

İlgili Mesajlar

1 of 2

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir