Sağlık

Nasıl Kilo Verilir?

Elbette ki kilo vermek sağlık açısından ne kadar önemli ise, kilo verirken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunurken, bunlara uyum göstermekte oldukça önemli bir yere sahiptir.

Fazla kiloları ile başları dertte olan hem bay hem de bayanların dikkat etmesi gereken hususlar bulunurken, bunlar arasında şu bilgilere göz atmak önemlidir. Kilo Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Formdan düşmemek …

Elbette ki kilo vermek sağlık açısından ne kadar önemli ise, kilo verirken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunurken, bunlara uyum göstermekte oldukça önemli bir yere sahiptir.

Fazla kiloları ile başları dertte olan hem bay hem de bayanların dikkat etmesi gereken hususlar bulunurken, bunlar arasında şu bilgilere göz atmak önemlidir.

Kilo Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Formdan düşmemek ve kilolarınızı sağlıklı bir şekilde kaybetmek için, günlük almanız gereken gıdaların kalorilerine dikkat etmek önemlidir.
 • Elbette ki hiçbir şey yemeden kilo vermek mümkün olsa da vücut direnciniz azalır ve bu sayede hastalıklar ile karşılaşabilirsiniz.
 • Hızlı kilo verme yöntemleri, sağlık açısından ciddi tehlikeler oluştururken, şok diyet ve diğer yöntemler gibi uygulamalardan uzak durmak önemli.
 • Besinlerden, protein, mineral, vitamin ve diğer takviyeleri almak zorundasınız. Eğer ki kilo verme süreçlerinizde, mineral ve vitamin gibi yararlı maddelerden de uzak durursanız, vücut direncini kaybederek bir zayıflamış gibi değil de resmen çökmüş gibi görünebilirsiniz.

Günlük Almanız Gereken Kalori Miktarı

 • Elbette ki günlük alınması gereken kalori miktarı, yaş, boy, kilo ve diğer etkenlere göre değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak 20 -25 yaşları arasında, aşağı yukarı 2000 kalori ortalaması bulunmaktadır. Tabi ki kendi kişisel özelliklerinize göre günlük kalori hesaplamanızı yaparak bu değer üzerinden hareket etmeniz önemlidir.
 • Örneğin; günlük sizin vücut kitle endeksine göre almanız gereken kalori 2000 kcal olsun. İşte bu durumda günlük tükettiğiniz yiyeceklerin, gıdaların, besinlerin yediğiniz miktara göre kalorilerinin hesaplanarak tüketilmesi gerekmektedir. Eğer ki 2000 kcal altında besin tüketirseniz, geriye kalan fark ise sizlere kilo kaybı olarak dönecektir. Zaten istediğimizde bu değil mi?

Egzersizlerin Önemi

Kilo verme süreci içerisinde elbette ki egzersizlerin, yapılan spor ve tüm hareketlerin önemi büyüktür. Elbette ki kalori hesaplamasından sonra, günlük koşular, yürüyüşler, kardiyo, egzersiz hareketleri bulunan bir takvim oluşturmanız, yine kalori kaybetmenize ve daha hızlı kilo vermenize olanak sağlayacaktır.

Şekeri Hayatınızdan Çıkarın

İlk olarak, şekeri hayatınızdan tamamen çıkarmanız gerekiyor. Yani direkt olarak şeker ve şekerli ürünler tüketmek doğru değildir. Zaten, sebze, meyve gibi gıdalardan vücudunuzun ihtiyacı olduğu kısmını alabileceksiniz. En çok dikkat edilmesi gereken bir husus var ki, gazlı içeceklerden kesinlikle uzak durmak, kilo vermek konusunda sizlere mükemmel bir destek sunacaktır.

Ara Öğünleri Atlamayın

Elbette ki kilo verebilmek için az porsiyon ve çok öğün daha iyi yardımcı olabilecektir. Bir öğün içerisinde tükettiğiniz porsiyon ne kadar küçük olursa, eritmesi ve yağların yakımı da bir o kadar kolay olacaktır. Bununla birlikte ara öğünlerde, bir diyet uzmanının uyguladığı takvime uymak, sizleri tok tutacak ve akşam yemeklerinde aşırı gıda tüketiminden sizleri koruyacaktır.

DİKKAT

Yukarıda ki bilgilerin yanı sıra, sağlıklı ve hızlı kilo verebilmek adına, şunlara da göz atmak kişilerin faydasına olacaktır.

 • Uykunuzu bir düzene koymanız gerekiyor
 • Stres, üzüntü gibi durumları ortadan kaldırın, kendinize vakit ayırın
 • Diyet günlüğü planlı bir kilo vermek adına sizlere yardımcı olacaktır
 • Kalorisi düşük fakat sizleri tok tutabilecek olan, yulaf, yumurta, zencefil, greyfurt gibi gıdalar ile iştahınızı azaltabilirsiniz.
 • Porsiyonlarınızı kesinlikle küçültmeniz sizlerde büyük bir etki bırakacaktır. Tabi ki de yemeklerinizde ekmek tüketimi en aza indirilmeli ve hatta mümkünse ortadan kaldırılmalıdır.
 • Hiçbir öğünü atlamadan, takvime uygun şekilde günlerinizi geçirin. Bir öğünü atlamak, diğer öğünde daha fazla gıda tüketimine sebep olacağından, tükettiğiniz kalori artacak ve kilo artışı olacaktır.
Merhaba, ben Mehmet! Bilim blogumda hem yönetici hem de yazar olarak görev yapmaktayım. Bilimin ve keşiflerin dünyasına olan ilgim beni bu yolda ilerlemeye yönlendirdi ve şimdi bu tutkumu paylaşmanın heyecanını yaşıyorum. Benimle birlikte bu bilim…

Tepkiniz nedir?

İlgili Mesajlar

1 of 4

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir