Haberler

Ümit Özdağ Kimdir?

Ümit Özdağ, Türk siyasetçi ve asker kökenli bir liderdir. Gelin Bu hafta kurt siyasetçi Ümit Özdağ'ı kimdir? birlikte inceleyelim!.

1. Ümit Özdağ Nerede Doğmuştur?

1. Ümit Özdağ Nerede Doğmuştur?

Ümit Özdağ, 03.03.1961 yılında Tokyo/Japonya’da doğmuştur. Tokyo’da doğmasının nedeni, babası Muzaffer Özdağ’ın 27 Mayıs 1960’ta gerçekleşen askeri müdahale sonrasında kurulan Milli Birlik Komitesi’nin önde gelen üyelerinden biri olmasıdır. Aile, 1963 yılı sonunda Türkiye’ye dönmüştür ve bu nedenle Ümit Özdağ’ın çocukluk yılları Türkiye’de geçmiştir.

Ümit Özdağ’ın Türkiye’ye gelişi ve Öğrenimi

Ümit Özdağ'ın Türkiye'ye gelişi ve Öğrenimi

Ümit Özdağ, ilk, orta ve lise eğitimini TED Ankara Koleji’nde tamamlamıştır. Babası Muzaffer Özdağ ise 1965 seçimlerinde MHP Afyonkarahisar Milletvekili olarak görev yapmıştır. Muzaffer Özdağ, 1965-1969 yılları arasında MHP Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulunmuş ve 1969’da aktif siyasetten çekilmiştir.

Ümit Özdağ, lise yıllarında Ankara’da Çankaya Ülkü Ocakları ve Ankara Koleji’nde ülkücü hareket içinde siyasi mücadeleye başlamıştır. Bu süreçte ülkücü faaliyetler nedeniyle Ankara Koleji’nden atılmıştır. Lise diplomasını Aktepe Lisesi’nden almıştır.

Ümit Özdağ, yüksek öğrenimini 1980-1986 yılları arasında Münih’teki Ludwig Maximilians Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Siyasal bilimler, felsefe ve iktisat fakültelerinde eğitim almıştır. Yüksek lisans tezini “Türkiye’de Planlı Kalkınma ve Devlet Planlama Teşkilatı” üzerine hazırlamıştır.

Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlayan Ümit Özdağ, 1990 yılında “Atatürk ve İnönü Döneminde Ordu-Siyaset İlişkileri” konulu teziyle siyaset bilimi doktoru olmuştur. Daha sonra “Menderes Döneminde Ordu-Siyaset İlişkileri ve 27 Mayıs Askeri Hareketi” konulu teziyle siyasal teori doçenti unvanını almıştır.

Ümit Özdağ, 1994 yılında “Avrasya Dosyası” adlı uluslararası ilişkiler ve stratejik araştırmalar dergisini çıkarmış ve editörlüğünü yapmıştır. Dergi, 2004 yılına kadar yayınlanmıştır.

Ümit Özdağ’ın Araştırma ve Faaliyetleri

Ümit Özdağ'ın Araştırma ve Faaliyetleri

Ümit Özdağ, 1980’lerin sonundan itibaren terörizm ve etnik sorunlar konularında araştırmalar yapmıştır. 1995 yılında Doğu, Güneydoğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu illerinden göç alan illerde sosyo-politik içerikli saha araştırmaları gerçekleştirmiştir. Ayrıca, 1997 yılında Bitlis’in Mutki ilçesinde saha araştırması yapmış ve 1996 yılında Kuzey Irak’ta Erbil ve Süleymaniye’de ekonomik odaklı araştırmalar yapmıştır.

Ümit Özdağ, 1997-1998 yıllarında ABD’nin Baltimore şehrinde Towson Üniversitesi’nde küreselleşme ve Avrasya’da etnik sorunlar konularında araştırmalar yapmış ve aynı konularda dersler vermiştir.

1992-1994 yılları arasında Ülkü Ocakları’nda Başbuğ Alparslan Türkeş’in talimatıyla özel eğitim grubuna dersler vermiştir.

Ümit Özdağ, 1999 yılında Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi’ni (ASAM) kurmuştur. ASAM’a bağlı olarak Ermeni Araştırmaları Enstitüsü’nü de kurmuş ve ASAM’ın başkanlığını ve yönetim kurulu başkanlığını 2004 yılına kadar yapmıştır.

2000 yılında “Jeoekonomi” adlı üç aylık dergiyi kurmuş ve yayınlamıştır. Aynı yıl “Stratejik Analiz” adlı aylık strateji dergisini de yayına geçirmiştir. 2001 yılında “Ermeni Araştırmaları” ve “Armenian Studies” adlı dört aylık dergileri yayınlamaya başlamıştır. 2002 yılında Londra’da “The Review of International Affairs” adlı üç aylık dergi ve “Ankara Papers” adlı kitap dizisini Frank Cass yayınevi ile birlikte yayınlamıştır.

Ümit Özdağ, 2002 yılında TBMM üyeleri için “Jeopolitik Gündem” adlı çalışmanın yayınlanmasına başlamıştır. Ayrıca, Başbakanlık-TİKA için “Avrasya Analiz” adlı dergiyi düzenlemiş ve yayınlamıştır.

2003 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı için “Diyanet Araştırmaları Merkezi” (DİYAM) adlı stratejik araştırma merkezini kurmuş ve altı ay boyunca başkanlık yapmıştır.

Ümit Özdağ, Harp Okulu, Polis Akademisi, Polis İstihbarat Dairesi, Milli Güvenlik Akademisi, Milli Güvenlik Akademisi Kamu Diplomasisi Kursları, Adalet Yüksek Okulu ve İçişleri Bakanlığı’nda dersler ve konferanslar vermiştir.

Ayrıca, Ümit Özdağ, Washington, Moskova, Tokyo, Yeni Delhi, Kahire, İskenderiye, Brüksel, Tahran, Bişkek, Almatı, Londra, Münih ve Tel Aviv gibi çeşitli ülkelerde üniversitelerde konferanslar vermiş, kongrelere katılmış ve tebliğler sunmuştur.

Prof. Dr. Ümit Özdağ, 2005 yılından bu yana “21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü” Başkanlığı’nı yürütmektedir. Aynı zamanda “21. Yüzyıl” adlı üç aylık düşünce dergisinin yayın kurulu başkanlığını yapmaktadır. Ayrıca, “21. Yüzyılda Sosyal Bilimler” ve “Milli Güvenlik ve Askeri Bilimler” dergilerinin eş editörlüğünü yapmaktadır.

Ümit Özdağ’ın güvenlik bilimleri, istihbarat bilimi, düşük yoğunluklu çatışma, etnik sorunlar, Avrupa Birliği, Avrasya ve Ortadoğu konularında 23 kitabı, 11 editörlük yaptığı kitap, dört tercüme kitabı ve 300’den fazla makalesi bulunmaktadır. Ayrıca, Avrasya Dosyası, Stratejik Analiz, Türk Yurdu, 21. Yüzyıl gibi dergi ve gazetelerde de yayınları bulunmaktadır. Ümit Özdağ, İngilizce ve Almanca dillerini bilmektedir.

Ümit Özdağ’ın MHP’den İhracı

Ümit Özdağ'ın MHP'den İhracı

Ümit Özdağ, diğer MHP’den ihraç edilen genel başkan yardımcılarıyla birlikte 16 Nisan 2017 cumhurbaşkanlığı referandumu öncesinde “Türk Milliyetçileri Hayır Diyor” platformunu kurmuştur. Referandum sürecinde Türkiye genelinde aktif bir şekilde faaliyet göstermiş ve referandum gecesi Yüksek Seçim Kurulu (YSK) önünde yer alan tek siyasetçi olarak bilinmektedir. Referandum sonuçlarını “kirli” olarak nitelendiren Özdağ, YSK başkanının odasına girerek hesap sormuş ve itirazlarını dile getirmiştir.

Ümit Özdağ’ın İYİ parti Serüveni

Ümit Özdağ'ın İYİ parti süreci

Ümit Özdağ, İYİ Parti’nin kurucularından biri olarak partinin kurucular kurulu listesini hazırlamış ve İYİ Parti Propagandadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı görevini üstlenmiştir. 2018 seçimlerinde İstanbul Milletvekili olarak seçilmiştir. Ancak, İYİ Parti’nin siyasal çizgisinin kuruluş felsefesinden sapması üzerine, 2019 yerel seçimleri sonrasında başkanlık divanından istifa etmiştir. Ayrıca, İYİ Parti içerisindeki FETÖ’cü sızmalara karşı mücadele ettiği için İYİ Parti yönetimi tarafından tasfiye edilmeye çalışılmış ve partiden ihraç edilmiştir. Ancak, mahkeme kararıyla İYİ Parti’ye geri dönmüştür.

Daha sonra, 4 Mart 2021 tarihinde İYİ Parti’den istifa etmiş ve Ayyıldız Hareketini kurmuştur.

Ümit Özdağ’ın Yeni partisi Zafer Partisi kuruyor

Ümit Özdağ'ın Yeni partisi Zafer Partisi kuruyor

Ümit Özdağ, 19 Mayıs 2021 tarihinde Anıtkabir’i ziyaret ederek yürüyüşe başlamıştır. Daha sonra Türklüğün başkenti olarak kabul edilen Yesi’yi ziyaret etmiştir.

Yesi ziyaretinde, Türk İslam kültürünün gelişiminde önemli bir role sahip olan Hoca Ahmet Yesevi’nin türbesini ziyaret etmiş ve buradan toprak alarak, 850 yıl sonra Hacı Bektaş Veli’nin türbesine götürmüştür.

26 Ağustos Büyük Taarruz’un 99. yıl dönümünde anma etkinliği düzenleyen Ümit Özdağ, bu anlamlı günde Zafer Partisi’nin kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığı’na sunmuş ve 194 kurucu üye ile birlikte Zafer Partisi’ni resmi olarak kurmuştur.

Ayrıca, Ümit Özdağ’ın 9 yaşında bir oğlu olan Alp olduğu bilinmektedir.

 

Merhaba, ben Mehmet! Bilim blogumda hem yönetici hem de yazar olarak görev yapmaktayım. Bilimin ve keşiflerin dünyasına olan ilgim beni bu yolda ilerlemeye yönlendirdi ve şimdi bu tutkumu paylaşmanın heyecanını yaşıyorum. Benimle birlikte bu bilim…

Tepkiniz nedir?

İlgili Mesajlar

1 of 11

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir